Yönetimde İstikrar ve Temsilde Adalet İkileminde Öncelik

İstikrar tabii önemlidir, ancak milli irade ve adalet daha önemlidir! Milli iradeye ve adalete aykırı bir istikrar, demokratik olmadığı gibi meşru bir istikrar da olmayacaktır. Daha az adaletli bir istikrardansa, daha az istikrarlı bir adalet tartışmasız daha erdemli bir sonuçtur.

(Bu makale İlker Aksoy’un “Türk Seçim Sisteminde İktidarın Meşruiyeti” kitabından bir alıntıdır.)

Ülkemizde uygulanan seçim sisteminde, istikrar bahanesiyle konulmuş, sistemimizi adaletten uzaklaştıran bir ülke barajı kuralı var. Doğrudan bu kural sebebiyle milli iradenin seçtiği temsilciler meclise giremiyor. Dolaylı olarak bu kural sebebiyle de, insanlar ülke barajının altında kalacağı yaptırımından çekinerek iradelerinin gösterdiği partiye oy veremiyor ve milli irade sandığa yansımıyor.

Sonuç olarak, ülkemizde uygulanan mevcut seçim sistemi; demokrasiden, meşruiyetten, adalet anlayışından ve milli iradeden uzak; çoğunlukçu, demode ve zalim bir seçim sistemidir. Kanunlardan yönetmeliklere kadar, tüm seçim mevzuatımızın elden geçirilmesi, acilen daha çağdaş bir bakış açısına kavuşturulması gerekiyor. Bu reformun gerçekleşebilmesi için de halkımızın bilinçlenip daha aydın düşünerek bir talep iradesi ortaya koyması gerekiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s